REFLEKSOTERAPIA MASAŻE
Harmonia Życia Hanna Grzęda
O TCM
YIN/YANG
Pięć przemian
YIN/YANG

Koncepcja YIN/YANG była kiedyś dla mnie bardzo odkrywcza. Dziś jest oczywista.

Jak odróżnilibyśmy ciepłe od zimnego, ciemne od jasnego, suche od mokrego, męskie od żeńskiego, góry od nizin, gdyby nie występowały jednocześnie.  Pojęcie ukształtowania terenu ma dwa aspekty: niziny (Yin) i góry (Yang). Pojęcie płci ma dwa aspekty: męski (Yang) i żeński (Yin). Pojęcie wilgotności ma również dwa przeciwstawne aspekty: suchy (Yang) i mokry (Yin). Tak jest z każdym pojęciem, z każdą ideą. Ludzkość marzy o pokoju. Gdybyśmy nie znali grozy wojny nie marzylibyśmy o pokoju.

Do tego dochodzi koncepcja MAŁEGO Yin w Yang (czarna kropka na jasnym tle) i MAŁEGO Yang w Yin. Każde pasmo gór ma doliny, na każdej  nizinie w końcu napotkamy pagórek. Każda kobieta ma cechy typowo męskie, podobnie z mężczyznami, można się u nich doszukać cech żeńskich.

MAŁE Yin z czasem staje się dużym Yin, a MAŁE Yang staje się dużym Yang. Wszystko się zmienia. Symbol Yin/Yang się kręci. Zmiany zachodzą w czasie. Niektóre zmiany zachodzą w ułamku sekundy, niektóre w ciagu roku, inne wymagają całego naszego życia, na niektóre trzeba milionów lat, ale bez wątpienia wszystko się zmienia. 

Tak na temat YIN i YANG pisze Daniel Reid w Tao zdrowia:
Yin i yang to siły wzajemnie zależne, bezustannie na siebie oddziałujace i potencjalnie zamienne. [...] Świetnym przykładem takiego przeobrażenia jest przemiana wody (yin) w parę (yang) pod wpływem ciepła (yang) i jej unoszenie sie do góry (ruch typu yang).
Dalej Reid pisze :
Yin jest silniejsze i bogatsze od Yang, za to Yang bardziej rzuca sie w oczy i jest aktywniejsze. Na ziemi jest więcej wody niz ognia, lecz zjawiska związane z ogniem, na przykład błyskawice, łatwiej przyciągają naszą uwagę i bardziej nas fascynują.

Natomiast Zbigniew Garnuszewski w książce "Renesans akupunktury" zauważa :

Chińczycy uważają, że warunkiem zachowania zdrowia jest utrzymanie równowagi pomiędzy siłami Yin i Yang. W przeciwnym razie rozwija się choroba. Siły Yang i Yin zawiadują ściśle określonymi narządami ciała. Siła Yang rządzi żołądkiem, jelitem cienkim, jelitem grubym, pęcherzykiem żółciowym i pęcherzem moczowym, natomiast siła Yin zawiaduje płucami, sercem, wątrobą, śledzioną i nerkami. Fizjologia chińska łączy te narządy parami (małżeństwami) po jednym z grupy Yang i Yin:

1. Serce -jelito cienkie,

2. Płuco -jelito grube,

3. Wątroba -pęcherzyk żółciowy,

4. Śledziona -żołądek,

5. Nerka -pęcherz moczowy,

6. Osierdzie -potrójny ogrzewacz*.

* potrójny ogrzewacz  —  pojęcie  odpowiadające  nie  narządowi,  a  czynności narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej.

Według tradycyjnej chińskiej medycyny przyczyną powstania choroby jest albo zakłócenie równowagi między energią Yin i Yang (w wyniku zadziałania czynników patogennych), albo też zakłócenie krążenia energii Qi w kanałach energetycznych w wyniku ich zablokowania.

 

                 Pory roku w Skaryszaku - zima                                                                                                                          Pory roku w Skaryszaku - późne lato 
Strona głównaO mnieMasażeZabiegiO refleksologiiŻyj zdrowo !PartnerzyKontaktlinki i lekturyFotogaleria