REFLEKSOTERAPIA MASAŻE
Harmonia Życia Hanna Grzęda
O TCM
YIN/YANG
Pięć przemian
O refleksologii


        
  refleksologia              profilaktyka             refleksoterapia              powrót do zdrowia    x xx

Wiedzę na temat refleksologii zdobyłam w Międzynarodowej Akademii  Refleksologii i Terapii Meridianowej. Akademia została założona w Republice Południowej Afryki w 1983 roku przez Dunkę INGE DOUGANS. Jedna z filii ma siedzibę w  Warszawie. Wielką zasługą Inge Dougans jest powiązanie refleksoterapii z Tradycyjną Medycyną Chińska czyli  z TCM  (Traditional Chinese Medicine), z koncepcją meridianów.

 

          REFLEKSOLOGIA to nauka, według której punkty i strefy odruchowe (refleksoryczne) różnych mikrosystemów na ciele człowieka odpowiadają wszystkim narządom i częściom ludzkiego ciała. Te mikrosystemy to przede wszystkim stopy, ale również twarz, głowa, dłonie, uszy.

Stymulacja punktów i stref refleksorycznych uaktywnia procesy samoregulacji
i samouzdrawiania organizmu.


Odpowiednio stymulacją stóp zajmuje się refleksologia stóp, twarzą i głową refleksologia twarzy i głowy, stymulacja uszu - aurikuloterapia. Jeżeli terapeuta weżmie do rąk igły i będzie nimi nakłuwał punkty odruchowe (akupunkty), to mamy do czynienia z akupunkturą. Jeśli potraktujemy akupunkty na ciele masażem mówimy o akupresurze lub digitopunkturze, jeśli przyżegamy ziołowym cygarem, to mamy do czynienia z Moksą.

Wszystkie wymienione terapie mają wspólny rdzeń refleksologiczny, czyli naturalne powiązanie punktów i stref na powierzchni ciała z organami i funkcjami wewnątrz organizmu. To natura stworzyła ten system, my refleksolodzy tylko go wykorzystujemy, aby sprowadzić organizm do

homeostazy, czyli naturalnej równowagi wszystkich systemów w ciele i umyśle. 
 

         REFLEKSOTERAPIA to zastosowanie refleksologii w praktyce terapeutycznej. To precyzyjne  masowanie, ugniatanie, stymulowanie odpowiednich refleksów (punktów i stref). To słuchanie "odpowiedzi" refleksów, czyli reakcji organizmu i subtelne korygowanie indywidualnej terapi na następnym zabiegu.

 Refleksoterapia wspomaga leczenie konwencjonalne i farmakologiczne szczególnie w przypadku chorób przewlekłych.
 idź na górę 

  
Strona głównaO mnieMasażeZabiegiO refleksologiiŻyj zdrowo !PartnerzyKontaktlinki i lekturyFotogaleria