REFLEKSOTERAPIA MASAŻE
Harmonia Życia Hanna Grzęda
O odżywianiu
O oddychaniu
O ruchu
Co lubią Twoje stopy
Co lubią Twoje stopy

 1. Być zauważone i docenione. Większość z nas zabiega o wygląd twarzy, dłoni, całego ciała a na końcu o stopy, ponieważ najłatwiej je schować. To stopy posłusznie niosą nas przez całe życie.
 2. Być czyste i zadbane. Po myciu dokładnie wycieraj stopy, szczególnie miedzy palcami. Następnie starannie wmasuj krem lub balsam.
 3. Wygodne obuwie. Zimą noś buty o numer większe, latem jak najbardziej przewiewne. Unikaj obcasów, wąskich nosków, obuwia ze sztucznych materiałów. Skarpety tylko z naturalnych włókien.
 4. Zmianę obuwia zwłaszcza zimą.  Jeśli zostajesz dłużej niż godzinę w ciepłym pomieszczeniu, zawsze zmieniaj buty na lekkie pantofle, by nie dopuścić do przegrzania.
 5. Pójść spać przed 23.00. Mamy wtedy pewność, że właściwie regeneruje się nasz układ krwionośny (żylaki, zimne stopy). Jest to zgodne z biologicznym zegarem według Tradycyjnej Chińskiej Medycyny.
 6. Po ciężkim dniu masaż kostkami lodu. Kilkoma kostkami owiniętymi w płócienny ręcznik masujemy okrężnymi ruchami miejsce przy miejscu na całych stopach. Po takim masażu dobrze poleżeć pół godziny z nogami na poduszkach.
 7. Kąpiel z ziołach. Zmieszaj 2 łyżki rumianku z 2 łyżkami mięty, zalej 2 litrami wrzątku, przykryj i odstaw na 20 min. Przecedź, wystudź, wlej do niewielkiej miski, dodaj kilka kropel jodyny, uzupełnij ciepłą wodą tak by napar przykrył stopy. Mocz je 10-15 min. Potem osusz i wklep balsam. Zamiast rumiankowo-miętowej może być kąpiel w soli – do miski kilka łyżek soli kuchennej. Jeśli już bardzo cenimy nasze stopy może być sól z Morza Martwego.
 8. Masaż a szczególnie zabieg u refleksologa. W ramach profilaktyki można w wolnych chwilach samodzielnie masować stopy przy pomocy specjalnych wałków lub dywaników-jeżyków.
 9. Spacery na bosaka. Latem wykorzystaj każdą okazję do naturalnego masażu stóp. Plaża, łąka, strumień z kamykami, każdy czysty trawnik to miejsca gdzie warto zdjąć obuwie. Odważni mogą spróbować na leśnej ścieżce. 
 10. Gimnastykę. Zestaw ćwiczeń dostaniesz po zabiegu. 

 
Strona głównaO mnieMasażeZabiegiO refleksologiiŻyj zdrowo !PartnerzyKontaktlinki i lekturyFotogaleria